חדשות משפטיות

דף הבית > פסקי דין > בג"צ 2531/05 - "החלמה ונופש" נהול ושירותים נתניה בע"מ ואח' נ' מדינת ישראל - משרד הבריאות ואח', פסק-דין
חיפוש בתקדין לייט

בתקדין לייט 4,450,550 פסקי דין וכתבות ביזפורטל

ייתכן שתוצאות החיפוש מכילות מסמכים בהם מופיעות המילים שחיפשת בנפרד,
על מנת לחפש את הביטוי המדויק יש לתחום אותו במרכאות. לדוגמא: "מדינת ישראל"
ברשימת התוצאות מוצגים רק חלק מן התווים של פסק הדין/ההחלטה,
אשר מיקומם במסמך תלוי במילות החיפוש שנבחרו, ולא ניתן בהכרח ללמוד מהם על תוצאת ההליך.
על מנת לצפות במסמך המלא, יש לרכוש אותו.
פסקי דין – רכישה
עלות המסמך 99 ש"ח
בג"צ 2531/05 - "החלמה ונופש" נהול ושירותים נתניה בע"מ ואח' נ' מדינת ישראל - משרד הבריאות ואח' אין פגם בהחלטת משרד הבריאות לשנות את מדיניות האישפוז בבריאות הנפש ושלא להאריך הסכמים עם מוסדות אישפוז פרטיים עליון

בג"צ 2531/05

1. "החלמה ונופש" נהול ושירותים נתניה בע"מ

2. סנטוריום "נווה יעקב" בע"מ

3. בית חולים "נאות מרגלית" בע"מ

4. "אילנית" מרכז לשיקום ילדים, נוער ומתבגרים בע"מ

נ ג ד

1. מדינת ישראל - משרד הבריאות

2. שירותי בריאות הנפש במשרד הבריאות

3. מר דני נווה,שר הבריאות

4. פרופ' מרדכי שני, בתפקידו כיו"ר הוועדה


בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

[29.9.05]


כבוד השופטת ד' ביניש

כבוד השופטת ע' ארבל

כבוד השופטת א' חיות


בשם העותרים - עו"ד ליפא מאיר ועו"ד חנן פרידמן

בשם המשיבים - עו"ד דנה בריסקמן

פסק-דין

 

השופטת ע' ארבל:

 

1.    מזה מספר שנים מגבש משרד הבריאות רפורמה במערך בריאות הנפש. לצורך גיבוש פרטיה של הרפורמה מונתה על ידי משרד הבריאות בשנת 2000 "הוועדה לתכנון פריסת שירותים אישפוזיים ואמבולטוריים בבריאות הנפש" בראשה עמד פרופ' מרדכי שני (להלן - הוועדה או ועדת שני). בהתאם להמלצות הוועדה תיערך רפורמה מבנית במערך בריאות הנפש במסגרתה יצומצם מספר המאושפזים בבתי החולים הפסיכיאטריים בכלל ואלה מביניהם שאינם זקוקים לאשפוז יועברו לטיפול במסגרת הקהילה באופן שבסופו של התהליך יעמוד מספר המאושפזים בבתי החולים הפסיכיאטריים על כ- 3,500 מאושפזים, לעומת כ- 4,500 מאושפזים כיום.

עתירה זו שבפנינו עניינה באופן הוצאתה לפועל של הרפורמה המבנית במערך בריאות הנפש.

2.    העותרות הינן תאגידים שבבעלותם בתי חולים פסיכיאטריים פרטיים. מזה כארבעים שנה מעניקות העותרות שירותי אשפוז פסיכיאטריים למשיב 1, משרד הבריאות. העתירה הוגשה לאחר שמשרד הבריאות החליט להפסיק את ההתקשרות עימן. לטענתן, משרד הבריאות מוציא לפועל את הרפורמה באופן של צמצום מתמיד במספר המאושפזים בבתי החולים של העותרות בהשוואה למספר המאושפזים בבתי החולים הפסיכיאטריים הממשלתיים, במטרה להביא לסגירתן של העותרות ולפגיעה מזערית בבתי החולים הממשלתיים. לטענת העותרות, מקדמים המשיבים את הרפורמה בדרכים שונות, לרבות הפסקת ההתקשרות החוזית עם העותרות החל מחודש מרץ 2005, לאחר שהעותרות סירבו לחתום על נוסח ההסכם שגיבשו המשיבים לרכישת שירותי אשפוז מהעותרות.

העותרות מעלות מלוא החופן טענות, אולם עיון בהן על רקע בחינת מכלול החומר מעלה כי הן מתמצות לכדי שתי טענות המצריכות דיון.

העותרות ייחדו חלק נכבד של טענותיהן לחשיבות מערך האשפוז הפסיכיאטרי הפרטי ולצורך בהרחבתו. הטענות בתמצית הינן כי מערכת האשפוז הפרטית זולה באופן משמעותי מזו הממשלתית וכי עצם קיומה תורם ליעילות כלל-משקית; ...במסמך זה מוצגים רק 2,500 התווים הראשונים של פסק הדין/ההחלטה, ולא ניתן בהכרח ללמוד מהם על תוצאות ההליך. על מנת לצפות במסמך המלא, יש לרכוש אותו.

חוקים – רכישה
עלות המסמך 99 ש"ח