חדשות משפטיות

חוזים לרכישה
 
דף הבית > פסקי דין > בג"צ 61/80 - אליקים העצני נ' מדינת ישראל (שר הביטחון)
חיפוש בתקדין לייט

בתקדין לייט 4,450,550 פסקי דין וכתבות ביזפורטל

ייתכן שתוצאות החיפוש מכילות מסמכים בהם מופיעות המילים שחיפשת בנפרד,
על מנת לחפש את הביטוי המדויק יש לתחום אותו במרכאות. לדוגמא: "מדינת ישראל"
ברשימת התוצאות מוצגים רק חלק מן התווים של פסק הדין/ההחלטה,
אשר מיקומם במסמך תלוי במילות החיפוש שנבחרו, ולא ניתן בהכרח ללמוד מהם על תוצאת ההליך.
על מנת לצפות במסמך המלא, יש לרכוש אותו.
פסקי דין – רכישה
עלות המסמך 99 ש"ח
בג"צ 61/80 - אליקים העצני נ' מדינת ישראל (שר הביטחון), ~ התוקף המשפטי של המינשר הקובע את המשך המשפט הירדני בשטחים המוחזקים

בג"צ 61/80

אליקים העצני

נגד, ~

1. מדינת ישראל (שר הביטחון), ~ 2. מפקד כוחות צה"ל ביהודה ושומרון, ~ 3. התובע הצבאי לאיזור יהודה ושומרון, ~ 4. בית-המשפט הצבאי, רמאללה, ~ , ~

בבית-המשפט העליון בשבתו כבית-משפט גבוה לצדק

[17.4.80]

לפני מ' לנדוי, והשופטים מ' אלון, ד' בכור הנשיא

עתירה למתן צו-על-תנאי מיום א באייר תש"ם (17.4.1980 צ' הניג, מ' שרף - בשם העותר

החלטה, ~

החלטה


הנשיא (לנדוי)

העותר הועמד לדין בבית-המשפט הצבאי ברמאללה לפי כתב אישום הכולל אישומים בעבירות על צו בדבר הוראות בטחון (יהודה ושומרון) (מס' 378), תש"ל-1970, שהוציא מפקד איזור יהודה והשומרון ביום 20.4.1970 וגם על דברי חקיקה אחרים שחוקק המפקד הצבאי, וכן בעבירות על דברי חקיקה (החוק הפלילי הירדני ותקנות ההגנה לשעת חירום, 1945) שהיו קיימים ביהודה והשומרון בעת כיבושם מידי מדינת ירדן, ומפקד כוחות צה"ל נתן להם תוקף במנשר בדבר סדרי השלטון והמשפט (מנשר מס' 2), שהוציא ביום 7 ביוני 1967, עם כניסת צה"ל ליהודה והשומרון, בתחילת הדיון טען העותר טענה מקדמית שלבית-המשפט הצבאי אין סמכות לדון אותו ומשנדחתה טענתו, פנה לבית-משפט זה בעתירה למתן צו נגד מדינת ישראל (שר הביטחון), מפקד כוחות צה"ל ביהודה ושומרון, התובע הצבאי לאיזור יהודה והשומרון ובית-המשפט הצבאי עצמו - שיימנעו מלדון בכתב האישום שהוגש נגד העותר.

בטענותיהם לפנינו ביקשו הפרקליטים המלומדים מטעם העותר, ה"ה מ' שרף ו-צ' הניג, לערער מן היסוד את תוקפו המשפטי של מנשר מס' 2 הנ"ל, שהוא המהווה את הנורמה הבסיסית לשיטת המשפט שהונהגה על-ידי הממשל הצבאי הישראלי ביהודה ושומרון, התקפתם נערכה במישור המשפט הבינלאומי וכן במישור המשפט המוניציפלי הישראלי. במישור המשפט הבינלאומי טען מר מ' שרף כי מאחר שהממלכה הירדנית ההאשמית לא זכתה אחרי פלישתה לאיזור בשנת 1948 להכרה בינלאומית כריבון ביהודה והשומרון, הרי שחוקיה היו נעדרי כל תוקף חוקי, כאין וכאפס, ועל כן לא יכול היה המפקד של כוחות צה"ל לקיימם כפי שקיימם בסעיף 2 של מנשר מס' 2. סעיף זה קבע לאמור:

...במסמך זה מוצגים רק 2,500 התווים הראשונים של פסק הדין/ההחלטה, ולא ניתן בהכרח ללמוד מהם על תוצאות ההליך. על מנת לצפות במסמך המלא, יש לרכוש אותו.

חוקים – רכישה
עלות המסמך 99 ש"ח