חדשות משפטיות

חוזים לרכישה
 
דף הבית > פסקי דין > בג"צ 6658/93 - עם כלביא ואח' נ' מפקד תחנת ירושלים
חיפוש בתקדין לייט

בתקדין לייט 4,450,550 פסקי דין וכתבות ביזפורטל

ייתכן שתוצאות החיפוש מכילות מסמכים בהם מופיעות המילים שחיפשת בנפרד,
על מנת לחפש את הביטוי המדויק יש לתחום אותו במרכאות. לדוגמא: "מדינת ישראל"
ברשימת התוצאות מוצגים רק חלק מן התווים של פסק הדין/ההחלטה,
אשר מיקומם במסמך תלוי במילות החיפוש שנבחרו, ולא ניתן בהכרח ללמוד מהם על תוצאת ההליך.
על מנת לצפות במסמך המלא, יש לרכוש אותו.
בג"צ 6658/93 - עם כלביא ואח' נ' מפקד תחנת ירושלים, ~

בג"צ 6658/93

1. עם כלביא
2. יעקב נוביק

נגד, ~

מפקד תחנת ירושלים, ~ מתן צו על-תנאי, ~ , ~

בבית-המשפט העליון בשבתו כבית-משפט גבוה לצדק , ~

[8.12.93]

לפני א' ברק, השופטים ג' בך, ת' אור המשנה לנשיא

עו"ד נ. ורצברגר - בשם העותרים
עו"ד נ. ארד - בשם המשיב

פ ס ק - ד י ן, ~

פסקדין לאפורסם עליון , ~

פ ס ק - ד י ן


העותרים מבקשים לקיים אסיפה רבת משתתפים מול מעונו של ראש הממשלה. המשיב (מפקד מחוז ירושלים במשטרת ישראל) סירב לבקשה.

עמדתו הינה כי רשאי הוא לסרב לבקשה למתן רשיון לקיום אסיפה ליד בית מגורים של איש ציבור. המשיב הציע לעותרים מקומות חילופיים קרובים לקיום אסיפה או תהלוכה. הוסכם כי נדון בעתירה כאילו הוצא בה צו על-תנאי. הודעת המשיב (הנתמכת בתצהיר) תהווה תצהיר תשובה.

לאחר שעיינו בדבר, הגענו לכלל מסקנה כי אין לסרב לבקשה לקיים אסיפה ליד מעונו של ראש הממשלה, אך מהטעם שמעון זה משמש אותו גם למגורים. הננו סבורים כי מעונו של ראש הממשלה הוא בעל אופי מיוחד ויש בו מסמליות השלטון. הוא שונה מדירות שרד או דירות מגורים רגילות. על כן ומבלי לפסוק לדבר הזכות להפגין מול דירות שרד או דירות מגורים רגילות, נתונה לעותרים הזכות החוקתית לקיים אסיפה או הפגנה ליד מעונו של ראש הממשלה. זכות זו אינה מוחלטת. יש לאזן אותה עם זכות הפרטיות של ראש הממשלה, בני ביתו ושכניו. כן יש לאזנה משיקולים של שלום הציבור. מטעם זה אנו עושים הצו על-תנאי למוחלט, במובן זה שיש ליתן לעותרים רישיון לקיום האסיפה, תוך הגבלות באשר למקום, זמן ואמצעים. על בסיס זה הגיעו הצדדים לידי הסדר באשר לפרטי האסיפה. על-פי הסדר זה תוגש בקשה לקיום אסיפה ברחבה שממול בית הכנסת הגדול אשר ברח' המלך ג'ורג'. הבקשה תידון ותאושר בתנאים שייקבעו. חמש מאות איש, מבין משתתפי האסיפה, יתכנסו מול מעונו של ראש הממשלה, במתחם רח' עזה - רח' בן-מימון. תוקם במה ליד הבית ברח' בן-מימון מס' 6. משך האסיפה יהא בין השעות 21.00-19.30. ניתן יהא להשתמש ברמקולים, כפי הנדרש להגברת קולו של נואם ל-500 משתתפים. מארגני האסיפה ימנו סדרנים אשר יפקחו על כך שמספר המשתתפים באסיפה ליד מעונו של ראש הממשלה לא יעלה על חמש מאות. כן יהיו המארגנים אחראים לפיזור המפגינים מן המתחם, ולפינוי הכביש מהבמה ומהאנשים, באופן שיאפשר חידוש התנועה.

מודעים אנו לכך כי מטלה כבדה מוטלת בימים אלה על משטרת ישראל. פועלים הם מתוך רצון כן לאפשר הגשמת הזכויות החוקתיות של המפגינים, תוך שמירה על שלום הציבור. פועלים הם בתנאים קשים. אך זהו כוחה של דמוקרטיה, שמאפשרת היא ביטוי לדעות השונות השוררות בחברה, וזו כוחה של משטרה שעושה היא ככל יכולתה, במסגרת האמצעים העומדים לרשותה, לאפשר לבני הציבור להביע דעתם בענייני הציבור.

התוצאה היא כי אנו עושים הצו על-תנאי למוחלט, במובן זה שעל המשיב ליתן לעותרים רשיון לקיום אסיפה מול מעונו של ראש הממשלה, וזאת בתנאים עליהם הוסכם ואשר הובאו על ידנו לעיל. את נימוקנו ניתן בנפרד.

ניתן היום, כ"ד בכסלו תשנ"ד (8.12.93).


פסקדין לאפורסם עליון