חדשות משפטיות

דף הבית > פסקי דין > ע"א 203 ,46/87 - שמואל שבילי נ' דוד שבילי
חיפוש בתקדין לייט

בתקדין לייט 4,450,550 פסקי דין וכתבות ביזפורטל

ייתכן שתוצאות החיפוש מכילות מסמכים בהם מופיעות המילים שחיפשת בנפרד,
על מנת לחפש את הביטוי המדויק יש לתחום אותו במרכאות. לדוגמא: "מדינת ישראל"
ברשימת התוצאות מוצגים רק חלק מן התווים של פסק הדין/ההחלטה,
אשר מיקומם במסמך תלוי במילות החיפוש שנבחרו, ולא ניתן בהכרח ללמוד מהם על תוצאת ההליך.
על מנת לצפות במסמך המלא, יש לרכוש אותו.
ע"א 203 ,46/87 - שמואל שבילי נ' דוד שבילי, ~

ע"א 46/87
ע"א 203/87

שמואל שבילי

נגד, ~

דוד שבילי, ~ , ~

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט לערעורים אזרחיים , ~

[17.2.88, 7.2.88]

לפני מ' אלון, ג' בך, ש' נתניהו השופטים

ערעור על שני פסקי דין עו"ד אליעזר קרני, עו"ד עודד מצקין - בשם המערער
עו"ד גלעדי - בשם המשיב

פ ס ק - ד י ן, ~

פ ס ק - ד י ן


השופט אלון


מעשה בשני אחים, שתחילה היו שותפים בלב וכסף, ולאחר מכאן נעשו שונאים בלב ונפש. מתוך מריבות מרות שביניהם עלו פרשיות שונות ואחת היא זו שבפנינו, הקשורה למוסך שמשותף היה לשניהם, ובענינה ניתנו על ידי בית המשפט המחוזי (כבוד השופט טלגם) שני פסקי דין, האחד חלקי והשני משלים.

שמענו בקשב רב את טענותיהם המפורטות של ב"כ המלומדים של בעלי הדין בערעור ובערעור שכנגד. משלל הטענות שעלו בפנינו התלבטנו באחת, והיא שיעור הראיות וההוכחות שהיו בפני השופט המלומד אם די בהן כדי להעריך את הסכום העולה בחלקו של המשיב בשווי המוניטין כפי שהוערך על ידי בית המשפט. לשופט המלומד הוגשו חוות דעת של שני מומחים, אשר עמדו במסקנותיהן בניגוד חריף זה לעומת זה. השופט המלומד לא סמך את ידו על אף אחת מהן, אלא הלך בדרך ביניים, בהסתמך על החומר שהיה בפניו ולפיו נראה לו סביר להגיע לסכום שאליו הגיע. לא מצאנו מקום להתערב בדרך זו של שודא דדייני (ראה בבא בתרא, דף לה, ע.א.), בנסיבות כפי שהן בפנינו. מכיוון שלא ניתן היה להוכיח במדויק את שווי המוניטין, העומד לחלוקה בין השותפים, רשאי היה בית המשפט לעשות אומדן של ערך המוניטין, והאומדן שנעשה על ידי השופט המלומד נראה סביר לפי הראיות והנסיבות שהיו בפניו (ראה ע"א 379/74 ,525/74, אסבסטוס וכימיקלים בע"מ נ. פזגז חברה בע"מ וערעור שכנגד), פד"י ל(281 (3, בעמ' .(288

כאמור, בנוסף לטענה בדבר אופן הערכת שווי המוניטין על ידי השופט המלומד, האריכו ב"כ בעלי הדין במעניתם בטענות מטענות שונות באשר להתישנות התביעה, לחיובים בקשר למס הכנסה ודמי טלפון, בענין המקדם לחישוב המוניטין, בדבר מועד תחילת הריבית ועוד כהנה וכהנה. טענות אלה, משני הצדדים, יותר משיש בהם ממש לגופם יסודם בהתנצחות המרה שמקורה בריב אחים, ולאחר העיון בהן לא מצאנו מקום להתערב במסקנתו של השופט המלומד גם בקשר אליהן.

אשר על כן אנו דוחים את הערעור והערעור שכנגד. לפי תוצאה זו, ובהתחשב בנסיבות המיוחדות של התיק שבפנינו, אין צו להוצאות.

ניתן היום כט בשבט תשמ"ח (17.2.88)


פסקדין לאפורסם עליון