חדשות משפטיות

חוזים לרכישה
 
דף הבית > פסקי דין > ת"א (חיפה) 2718-05-20 - מועצה מקומית בנימינה-גבעת עדה נ' י.מ. מרחבים - יזמות וניהול פרויקטים בע"מ, החלטה
חיפוש בתקדין לייט

בתקדין לייט 4,450,550 פסקי דין וכתבות ביזפורטל

ייתכן שתוצאות החיפוש מכילות מסמכים בהם מופיעות המילים שחיפשת בנפרד,
על מנת לחפש את הביטוי המדויק יש לתחום אותו במרכאות. לדוגמא: "מדינת ישראל"
ברשימת התוצאות מוצגים רק חלק מן התווים של פסק הדין/ההחלטה,
אשר מיקומם במסמך תלוי במילות החיפוש שנבחרו, ולא ניתן בהכרח ללמוד מהם על תוצאת ההליך.
על מנת לצפות במסמך המלא, יש לרכוש אותו.
פסקי דין – רכישה
עלות המסמך 99 ש"ח
ת"א (חיפה) 2718-05-20 - מועצה מקומית בנימינה-גבעת עדה נ' י.מ. מרחבים - יזמות וניהול פרויקטים בע"מ

ת"א (חיפה) 2718-05-20

מועצה מקומית בנימינה-גבעת עדה

נ ג ד

י.מ. מרחבים - יזמות וניהול פרויקטים בע"מ

בית משפט השלום בחיפה

[05.08.2020]

כבוד השופטת קרן מרגולין-פלדמן

החלטה

 

 

לפניי בקשת הנתבעת לחיוב התובעת בהפקדת ערובה לכיסוי הוצאותיה במידה ותידחה התביעה, בהתאם לסעיף 353א לחוק החברות, תשנ"ט-1999 (להלן: "חוק החברות").

לאחר שבחנתי את טענות הצדדים כעולה מהבקשה שהוגשה, מהתשובה ומהתגובה לתשובה, הגעתי לכלל מסקנה כי יש לדחות את בקשת הנתבעת מהנימוקים שלהלן -

עיקר התכלית של חיוב תובע בהפקדת ערובה הוא מניעת תביעות סרק והבטחת תשלום הוצאות הנתבע וחזקה היא כי חברה בערבון מוגבל מחויבת להפקיד, לפי בקשת הנתבע, ערובה להוצאות.

יחד עם זאת, חזקה זו איננה חלוטה, והיא ניתנת לסתירה באחת משתי חלופות: במקרה שבו הוכיחה החברה כי יהיה לאל ידה לשלם את הוצאות הנתבע אם יזכה במשפט או כאשר שוכנע ביהמ"ש, בשים לב למכלול הדברים, כי יש לפטור את התובעת מהפקדת ערובה, כאשר בין היתר נדרש ביהמ"ש להתחשב גם בשאלת סיכויי התביעה, האם הוגשה בתום לב, וכן מה מצבה הכספי של החברה.

ככלל, התוותה הפסיקה בעניין זה בחינה תלת-שלבית, כאשר בשלב הראשון על בית המשפט לשקול את מצבה הכלכלי של החברה, כאשר הנטל להוכיח איתנות כלכלית מוטל על החברה (ראה רע"א 9618/11 ארט יודאיקה בע"מ נ' ג. טלי עד שינוע בע"מ, פסקה 6 (29.12.2011)). בשלב השני, בית המשפט יבחן את נסיבות העניין, כאשר יעמדו לנגד עיניו זכויותיהם החוקתיות של הצדדים והעובדה כי הפקדת ערובה על ידי חברה הינה הכלל ואילו הפטור הוא החריג. גם בשלב זה הנטל להוכיח את הנסיבות שבגינן לא מוצדק החיוב מוטל על כתפי החברה. בשלב השלישי, יבחן בית המשפט את גובה הערובה הנדרשת ויקבע סכום מידתי (ראה ת"א 22445-08-13 ד. ימין ובניו בע"מ נ' איי.פי.סי. ירושלים בע"מ (14.1.14)).

...במסמך זה מוצגים רק 2,500 התווים הראשונים של פסק הדין/ההחלטה, ולא ניתן בהכרח ללמוד מהם על תוצאות ההליך. על מנת לצפות במסמך המלא, יש לרכוש אותו.

חוקים – רכישה
עלות המסמך 99 ש"ח