חדשות משפטיות

חוזים לרכישה
 
דף הבית > פסקי דין > ת"צ (חיפה) 13178-06-20 - עווד אסכאפי נ' ועדת תכנון ובניה פרדס חנה, החלטה
חיפוש בתקדין לייט

בתקדין לייט 4,450,550 פסקי דין וכתבות ביזפורטל

ייתכן שתוצאות החיפוש מכילות מסמכים בהם מופיעות המילים שחיפשת בנפרד,
על מנת לחפש את הביטוי המדויק יש לתחום אותו במרכאות. לדוגמא: "מדינת ישראל"
ברשימת התוצאות מוצגים רק חלק מן התווים של פסק הדין/ההחלטה,
אשר מיקומם במסמך תלוי במילות החיפוש שנבחרו, ולא ניתן בהכרח ללמוד מהם על תוצאת ההליך.
על מנת לצפות במסמך המלא, יש לרכוש אותו.
פסקי דין – רכישה
עלות המסמך 99 ש"ח
ת"צ (חיפה) 13178-06-20 - עווד אסכאפי נ' ועדת תכנון ובניה פרדס חנה

ת"צ (חיפה) 13178-06-20

ת"צ (חיפה) 13092-06-20

עווד אסכאפי

ע"י ב"כ עו"ד מוחמד ספורי

נ ג ד

ועדת תכנון ובניה פרדס חנה

ועדת תכנון ובניה כרמיאל

ע"י ב"כ עו"ד רשף חן

בית המשפט המחוזי בחיפה בשבתו כבית-משפט לעניינים מנהליים

[14.04.2021]

כבוד השופט מנחם רניאל

החלטה

 

אלו שתי בקשות אישור תובענה ייצוגית, שהדיון בהן אוחד, והמצהיר שהוא המבקש, נחקר ביום 13.4.21.

בשתי הבקשות נאמר שבמהלך חודש מאי 2020 חשב המבקש, שהוא עיוור ואדם עם מוגבלות, לבצע בדיקה בוועדת תכנון ובניה באזור מגוריו (עכו) במטרה לקבל היתר לתוספת בנייה. בעזרת חברו נכנס לאתר האינטרנט של הוועדה המקומית עכו ומצא הסבר מפורט אודות התאמות הנגישות, על אף העובדה שאין הנגשה לעניין אמצעי הכוונה לאנשים עם עיוורון. המבקש שקל והחליט לבצע בדיקה מקיפה לוועדות התכנון והבניה בנוגע לשירותי קבלת הקהל בוועדות השונות ולהוראות תכנוניות שונות בפריסה ארצית, ולצורך כך רצה לבקר בכל משרדי הוועדות וביקש לבחון את כל המשרדים של ועדות התכנון. דא עקא, טען המבקש, הוא גילה תמונה עגומה, ומצא שהמשיבה לא פרסמה את הסדרי הנגישות ובכך מנעה מקבוצת האנשים עם מוגבלות להגיע למשרדיה, ואם יגיע מישהו למשרדיה הוא עלול למצוא עצמו במצב של אכזבה ופגיעה מאחר שסבר שהמקום נגיש, ובפועל אינו נגיש. על כן, טען המבקש בבקשותיו שהמשיבה מפרה את חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ובכך קמה עילת תביעה נגדה מכוח חוק השוויון המקנה פיצוי סטטוטורי ללא הוכחת נזק, וגם עילת הפרה חובה חקוקה ורשלנות.

לפיכך, ביקש המבקש לאשר תובענות ייצוגיות כנגד שתי המשיבות בגין נזק של 1,000 ₪ לכל אחד מחברי הקבוצה, ובסך הכול 3 מיליון ₪ בגן תקופת התביעה ממועד התקנת חובת פרסום הסדרי נגישות ביום 1.11.15. הקבוצה שבשמה ביקש לנהל את התובענה הייצוגית היא "כל האנשים עם מוגבלות שביקרו או יכלו לבקר באתר האינטרנט של המשיבה בכדי להיעזר ברשימת הסדרי הנגישות בבניין המשיבה". בהתאם ביקש גם גמול ושכר טרחת עורך דין.

בתשובות המשיבות נטען כי מדובר בתביעת סרק סחטנית. מטעם המבקש הוגשו 51 בקשות לאישור כנגד ועדות תכנון ובניה, כשהן זהות לחלוטין, ונתמכות ...במסמך זה מוצגים רק 2,500 התווים הראשונים של פסק הדין/ההחלטה, ולא ניתן בהכרח ללמוד מהם על תוצאות ההליך. על מנת לצפות במסמך המלא, יש לרכוש אותו.

חוקים – רכישה
עלות המסמך 99 ש"ח