חדשות משפטיות

חוזים לרכישה
 
דף הבית > פסקי דין > ת"צ (מרכז) 36098-05-16 - אלון צדוק נ' שטראוס גרופ בע"מ, פסק דין
חיפוש בתקדין לייט

בתקדין לייט 4,450,550 פסקי דין וכתבות ביזפורטל

ייתכן שתוצאות החיפוש מכילות מסמכים בהם מופיעות המילים שחיפשת בנפרד,
על מנת לחפש את הביטוי המדויק יש לתחום אותו במרכאות. לדוגמא: "מדינת ישראל"
ברשימת התוצאות מוצגים רק חלק מן התווים של פסק הדין/ההחלטה,
אשר מיקומם במסמך תלוי במילות החיפוש שנבחרו, ולא ניתן בהכרח ללמוד מהם על תוצאת ההליך.
על מנת לצפות במסמך המלא, יש לרכוש אותו.
פסקי דין – רכישה
עלות המסמך 99 ש"ח
ת"צ (מרכז) 36098-05-16 - אלון צדוק נ' שטראוס גרופ בע"מ

ת"צ (מרכז) 36098-05-16

אלון צדוק

נ ג ד

שטראוס גרופ בע"מ

ע"י ב"כ עו"ד ניב זקלר, עו"ד עופר ארגוב ועו"ד נעה נוידרפר

בית המשפט המחוזי מרכז-לוד

[16.01.2019]

לפני עופר גרוסקופף כבוד השופט

פסק דין

 

(דחיית בקשה לאישור תובענה כייצוגית)

לפניי בקשה לאישור תובענה כייצוגית, שעניינה הטענה כי המשיבה, שטראוס גרופ בע"מ (להלן: "המשיבה" או "שטראוס"), ניצלה לרעה את כוחה המונופוליסטי בכך שגבתה מחיר מופרז ובלתי הוגן עבור אריזות 150 גרם ו-500 גרם של אבקת קקאו לצריכה ביתית, וזאת בניגוד להוראת סעיף 29א(ב)(1) לחוק התחרות הכלכלית, התשמ"ח-1988 (להלן: "חוק התחרות הכלכלית").

הבקשה שלפניי היא אחת ממספר תובענות ייצוגיות שהוגשו בשנים האחרונות לפי פרט 4 לתוספת השנייה לחוק תובענות ייצוגיות, תשס"ו - 2006: "תביעה בעילה לפי חוק התחרות הכלכלית" בעילה של "תמחור מופרז על ידי מונופול". התובענה האחרת מסוג זה שעדיין נמצאת בטיפולי היא ת"צ 6179-08-16 גפניאל נ' החברה המרכזית לייצור משקאות קלים בע"מ (להלן: "עניין גפניאל"), העוסקת בטענה לתמחור מופרז על ידי החברה המרכזית לייצור משקאות קלים בע"מ בשוק משקאות הקולה (המכונה גם "שוק המשקאות המוגזים השחורים"). החלטה המאשרת ניהול תובענה כייצוגית בעניין גפניאל, ניתנה היום, במקביל לפסק דין זה (להלן: "החלטה בעניין גפניאל").

בפסיקה קודמת של בית משפט זה אומצה העמדה לפיה מוכרת במשפט הישראלי עילה של "תמחור מופרז על ידי מונופול", וזאת מכוח סעיף 29א. לחוק התחרות הכלכלית. בפסק דין זה תבואר עמדתי לפיה תחולתה של עילה זו מחייבת בחינה דו-שלבית: תחילה יש לבחון את התקיימות תנאי הסף, בדבר קיומו של בעל מונופולין כהגדרתו בחוק התחרות הכלכלית. לאחר מכן, יש לבחון האם בעל המונופולין ניצל לרעה את מעמדו בשוק לצורך פגיעה בציבור על דרך של קביעת מחיר מופרז, וזאת תוך התייחסות לשני פרמטרים המקיימים ביניהם יחס של מקבילית כוחות: (א) כוח שוק של המונופול; (ב) הפער שבין התמחור בפועל לתמחור מבוסס עלויות.

...במסמך זה מוצגים רק 2,500 התווים הראשונים של פסק הדין/ההחלטה, ולא ניתן בהכרח ללמוד מהם על תוצאות ההליך. על מנת לצפות במסמך המלא, יש לרכוש אותו.

חוקים – רכישה
עלות המסמך 99 ש"ח